«Ұлықбек атындағы жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Учитель русского языка Аминов Зафар
Открытый урок русского языка в 5 «Г» классе
по теме: "Имя существительное".
ЦЕЛИ:
-
Дидактическая – способствовать усвоению общего понятия об имени существительном как части речи.
-
Развивающая – сформировать приемы мышления по определению имен существительных.
-
Воспитательная – привить интерес к данной части речи; воспитание эстетических чувств.
ОБОРУДОВАНИЕ, НАГЛЯДНОСТЬ: мультимедийный экран, презентация к теме, проигрыватель Windows Media, цветные карточки, карточки с индивидуальными заданиями. Стихотворение А.Фета «Шёпот…». Высказывания великих людей об имени существительном: «Вчитайтесь в слово: существительное – то есть обозначающее всё, что существует». (Т.Рик.) «Давно живу я в мире этом, даю названия предметам» - загадка.
ТИП УРОКА: комбинированный.
МЕТОДЫ ОБУЧЕНИЯ: наглядные (наблюдения, компьютерные), практические (разнообразные упражнения).
Виды работы: -теоретический ринг, - --- -орфографический тренинг, - -- --творческая работа, -устная самостоятельная работа, - оценка своих знаний, рефлексия.
ТЕХНОЛОГИИ: компьютерная, развивающая.
СОДЕРЖАНИЕ УРОКА
I. Организационный момент.
Приветствие учителя со Знайкиными. Проверка готовности Знайкиных к уроку. – Все ли из вас Знайкины?
II. Повторение изученного ранее.
- Ребята, с какими разделами нашего учебника вы уже ознакомились?
(Фонетика и графика, орфоэпия и орфография, состав слова и словообразование, синтаксис и пунктуация).
- Сегодня нам с вами предстоит проделать большую работу. Надеюсь, что мы с вами очень плодотворно поработаем. Нам предстоит:
- Заглянуть в сундук с орфограммами.
- Провести орфографическую разминку.
- Выполнить тест.
- Познакомиться с ГИА.
- Провести орфографическую разминку.
- Обобщить знания по теме «Имя существительное ».
- Поставить себе оценку.
- Вспомнить сказки.
1. Итак, сундук с орфограммами. Расскажите орфограмму о правописании буквы Е-И в корнях с чередованием. В корнях с чередованием Е-И пишется буква И, если после корня стоит суффикс -А- .
- Назовите корни с чередованием Е-И.
Слайд 3. Слайд 4-6 с проверкой и оценкой
-бер - бир- Заб…рает, отд…рать,
-пер - пир- отт…реть, зам…рать,
-дер - дир- переж…гать, заст…лить,
-тер - тир- расст…лать, соб…рают,
-мер - мир- зап…реть, выж…гал,
-стел - стил- нат…рать, раст…реть,
-жег - жиг- изб…ру, выб…раю, зам…реть
Слайд 7.
– Что такое ГИА?
Слайд 8 – 10.
1. В каком корне пишется -Е- ? Баллы:
а) отп_рать в) зам_реть Нет ошибок – «5»,
б) заст_лать г) заж_гать Одна ошибка – «4»,
2. В каком корне пишется -Е-? Две, три ошибки – «3»,
а) расст_латься в) отм_рать Четыре и более – «2».
б) выд_ру г) раст_рать
3. В каком корне пишется -И-?
а) забл_стеть в) подп_рать
б) (всё) зам_рло г) подст_лить
Ответ: 1 – в, 2 – б, 3 – в. Оценка: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3».
Слайд 11. Поставь ударение в словах.
жалюзи ветеринария
ракушка кремень
недуг агент
о гербе период
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Слайд 11. Образуй множественное число
Курица – кур…, морское судно – морск… суд…, чудо – чуд…, небо – неб…, ребёнок – …, человек – …
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
-
Слайд 15 – 16. Гимнастика для глаз из м/ф «Крошка Енот».
-
Слайд 17. Определяем тему урока. Обобщающий урок по теме «Имя существительное».
-
Эпиграф к уроку: «Имя существительное – хлеб языка». Лев Успенский.
-
Что такое эпиграф? (Эпиграф – это изречение, характеризующее идею).
- Итак, мы вспомним о том, что узнали об этой части речи ранее, повторим основные орфограммы.
Слайд 18 – 19. Путешествие в страну «Морфология» за Знайкиным. Мы отправляемся в путешествие, в страну… (1 озвученный слайд), чтобы продолжить изучение русского языка. (2 озвученный слайд)
- Вы поняли, что такое морфология? (Наука о частях речи)
- Морфология (от греч. морфо – форма + логос – учение) – грамматическое учение о слове, а также учение о частях речи. Морфология вместе с синтаксисом составляют грамматику.
Слайд 20 - 22. Зали…, реч…, птиц…, прили…, ц…плёнок, экипа…, дров…сек, ш…рс…ка, ж…нглёр.
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Учитель: Я назову слова. Если вы услышите существительное, обозначающее одушевленный предмет – наклон направо (к двери), неодушевленное существительное – налево (к окну), если собственное имя – вперед наклон:
Заяц, лошадь, печка, ручка, Катя, Чувашия, озеро, праздник, щенок, Красная Шапочка. Слайд 23. Назовите неодушевлённые и одушевлённые имена существительные.
Залив, птицы,
речь, цыплёнок,
прилив, дровосек,
экипаж, жонглёр
шёрстка.
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Слайд 25. Цель урока для детей: обобщить наши знания об имени существительном как части речи
Слайд 26. – Чем примечательно стихотворение А.Фета? (Тем, что из 22 слов 14 сущ-ых).
Шёпот, робкое дыханье,
Трели соловья,
Серебро и колыханье
Сонного ручья.
Слайд 27. Вопрос учителя: - Что такое имя существительное? Что может называть имя существительное?
Слайд 28 – 31. Имя существительное может называть:
Предметы окружающего мира. Явления природы. События. Чувства.
Слайд 32. Учитель:
- Вспомним число и род имён существительных.
Слайд 33. Род имён существительных.
Отец, земля, зеркало, дядя, стул, ночь, молодёжь, поле, небо.
Мужской род:
Женский род:
Средний род:
Слайд 34. Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Число имен существительных: стол, земля, поле.
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
III. Слайд 35. Физкультминутка.
IV. Слайд 36. Учитель: - Род, число и падежи крепко в памяти держи. Сколько падежей в русском языке?
Слайд 37. - Просклоняйте имена существительные луг, роща, поле.
Слайд 38. Падежи имён существительных.
Имен. Кто? Что? Луг, роща, поле
Род. Кого? Чего? Луг…, рощ…, пол…
Дат. Кому? Чему? Луг…, рощ…, пол…
Вин. Кого? Что? Луг…, рощ…, пол…
Твор. Кем? Чем? Луг…, рощ…, пол…
Предл. О ком? О чём? О луг…, о рощ…, о пол…
Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Слайд 39. Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Слайд 40. Что называется склонением имён существительных?
Три склонения 1 скл. – сущ. …р. и … р. с окончаниями -…, -… : 2 скл. – сущ. …р. и … р. с окончаниями -…, -…, -…. : 3 скл. – сущ. … р. с … на конце:
Слайд 41 - 43. Старшина, темнота, карандаш, договор, зелень, вещь, здание, сено, партия, капля, ночь.
Имя, вымя, знамя, бремя, семя, племя, время, темя, стремя, пламя и путь – это ...
Слайд 44. Баллы: 1 ошибка – «4», 2 ошибки – «3», 3 ошибки – «2».
Слайд 45. Вы слышали про несклоняемые имена существительные?
Слайд 46. Метро, пальто, кино, кашне, кенгуру, шоссе, шимпанзе, домино, фортепьяно, пенсне, кафе.
- Составьте несколько предложений с этими существительными.
Слайд 47. Синтаксическая роль имени существительного.
В предложении имя существительное чаще всего бывает подлежащим (им.п.): Весна принесет детям радость и смех. Также имя существительное может выполнять роль сказуемого (им.п.): 8 Марта – праздник мам и их детей. Имя существительное выступает и в роли дополнения и обстоятельства(косв. падежи): Снега растоплялись водой. Ребята играли в саду.
V. Слайд 48 – 49. VII. Рефлексивно-оценочный этап.
Отгадайте загадку, ребята. –Давно живу я в мире этом, даю названья всем предметам. Рефлексия. Мне понравилось… Мне не понравилось то, что… Меня особенно заинтересовало…
VI. Слайд 50. Выберите условные знаки, соответствующие вашей работе на уроке
- ! - Мне всё понятно, я всё усвоил. - ? - У меня есть вопросы. - Мне надо ещё раз всё повторить.
VIII. Домашнее задание. Написать сочинение-миниатюру на основе ситуации: «Вы пошли в кинотеатр».
Тарих пән мұғалімі Камалбекова Нодира
Қазақ хандығының 550 жылдығына арналған тарихи кеш
Тақырып: Ұлы даланың ұлылары
“Өз тарихин сыйламаған халық өзін де сыйламайды”
Н.Назарбаев
“Қазақ хандығының құрылуы Қазақстан тарихы үшін белесті кезең. Бұл оқиғаның саяси һәм қоғамдық мән-маңызы Қазақ хандығының Орталық Азиядағы тұнғыш ұлттық мемлекет болғандығында жатыр”
Н.Назарбаев,ҚР Президенти
Мақсады; Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңыздылығына шолу жасау:
Қазақ елінің қазіргі кездеге тарихы аренада алатын орнын ашып көрсету.
Қазақ елінің болашақдағы даму басымдылықтарын айқындау
Дамытушылық мақсаты; Қазақ хандығының 550 жылдығына орай қалың жұртшылықтың хандықтың тарихына, оның ішінде хандықтың құрылуына, алғашқы хандар- Керей мен Жәнібек хандардың тарихы болмысына деген қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік мақсаты; Өздігінен іс-әрекетті қалыптастыра отырып, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, тарихы тұлғаларды үлгі ете отырып отансүйгіштікке, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Керей, Жінібек , Абылай, Тәуке хандардың, үш бидің, Н.Назарбаевтің портреттері , қанатты сөздер слайд.
Өткізілу Формасы; 9-10-11 сынып оқушылары мен көрініс. Тарихи оқиғаларды сахна көрініс арқылы оқушыларға жеткізу.
Мұғалім: Биыл- өздерін “Көк Түріктің ұрпағымыз” деп санайтын, қағандары;”Күндіз отырмадым түнде ұйықтамадым, қара терімді шұбырттым , қызыл қанымды жүгірттім Түрк халқы үшін” деп тасқа қашп кеткен.Бұмын қаған мен Күлтегіннің жалғасы Қазақ хандығының 550 жыл толды! Оған Елбасымыз Н.Назарбаев үлкен мән беріп отыр.
Халқымыз үшін еңбегі ерен есімі қісиетті екі тұлға бар.
Олар – қазақ хандығының іргесін қалаған, мызғымас мемлекет құрған, халқымыздың біртуар ұлт болып бірігуіне мұрындық болған – Керей хан мен Жінібек хан. Екеуі де – елі үшін басын бәйгеге тігіп, ұлтының ұлылығын асыруда аянбаған парасат иелері, халық сүйген перзенттері
1.Ашылу салтанаты.
1: Жүргізуші: Армысыздар, бүгінгі кеш қонақтары және өрлі де, асқақ рухты тәуелсіз елдің асқақ ұландары! Қазақ хандығының 550 жылдығына арналған тарихи салтанатты кешімізге қош келдіңіздер!
2.Жүр: Сәлеметсіздер ме? Құрметті кешіміз қонақтары, мұғалімдер мен оқушылар. Бүгінгі 9-10-11 сынып оқушылыры дайындаған тарихи сахна көрінісімізді тамашалаңыздар.
I- Жүр: Тарихи бар дастанымдай ерліктің,
Дәстүрі үлгісіндей елдіктің
Қазақстан – алтын бесік отаным,
Ұлы ордасы татулық пен теңдіктің.
II- Жүр: Ата- Бабам, жаны күйіп қорғаған,
Тәңір қолдап, бақ- береке орнаған
Қазақстан тәуелсіз ел сен бүгін,
Ақ тілегі болашаққа арнаған.
2. Қазақстан Республикаының Мемлекеттік Гимн орындау
3. I- Жүр: Рәміздер – Тәуелсіздік мәртебесі,
Орныққан азаттықтың ұлы іргесі
Тәуелсіздік арайлап атқан таңға
Тірек болар Гимн мен Елтаңба.
II- Жүр: Мен қазақпың мың өліп, мың тірілген
Жөргегімде таныстым мұң тіліммен,
Жылағанда жүрегім күн тұтылып
Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.
I-II. Жүр: Бұл - Барша елге ортақ ,Жалпы халықтық мереке. Қазақ хандығының 550 жылдығы – Тәуелсіздік пен Теңдіктің, Ынтымақ пен Елдіктің көрінісі.
Бүгінгі тарихи кешімізді ашып беру үшін директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Божбанбаева Гұлжан апайға сөз кезегін береміз.
4. I- Жүр: 2015 жыл – ұлттық тарихимызды ұлықтау, және бүгінгі биектерімізді бағалау тұрғысынан мерейлі белестер жылы. Қазақ хандығының 550 жылдығын, Қазақстан халқы Ассамблеясы мен Конститутциямыздың 20 жылдығын,ұлы жеңістің, 70 жылдығын атап өтеміз. Осынау тарихи белестер жаңа Қазақстандық патриотизмді ұрпақ жадына сіңіру айрықша ролге ие. Біз 2015 жылды Қазақстан халқы Ассамблеясы жылы деп жарияладық. Елдің тұтастығы мен бірлігі, татулық мен тыныштығы ең басты назырда- деп Елбасымыз атап көрсетті.
II- Жүр: Еліміздің Президенті Астана активи мен кездесу кезінде 2015 жылы елімізде Қазақ хандығының 550 жылдығы тойланатындығы туралы былай деді:”Керей мен Жінібек 1465 жылы алғашқы хандықты құрды, қазақ мемлекеттігінің тарихы сол кезден бастау алды. Бәлкім, ол бүгінгі шекарасындағы, бүкіл әлемге осынша танымал әрі беделді, осы ұғымның қазіргі мағынасындағыдай мемлекет болмаған да шығар. Бірақ ,былай деп сол кезеңдегі басқада барлық мемлекеттер туралы да айтуға болады. Ең маңыздысы , сол кезде оған негіз қаланды. Біз – бабаларымыздың ұлы істерін жалғастырушыларымыз.”
I- Жүр: Ал ендіше қазақ жерінде хандық биліктің орнау тарихымен танысамыз.
II- Жүр: Қазақ жерінде хандықтың пайда болуы Шыңғыс ханнің ұрпақтарының билеуімен тығыз байланысты. Біз енді Шығыс Дешті қыпшақ даласында Өзбек ұлысы атанған хандықтан қазақ хандығы ажырап шығу тарихы мен танысамыз. (Сахнада)
I- Жүр: Керей мен Жәнібекке ақсақалдар мен рубасылары шағым айтып келіп жатты. Бәрінін де айтатыны Шибанды Әбілқайырдың қол астында бұдан әрі өмір сүрудің қиындап бар жатқаны, сондай- ақ ханның бұл екеуіне тісін қайрап отырғаны.
Ақсақалдар:- Қанша сұлтанның жазықсыз жанын қиды, тіпті өз қандастарын- Шибандықты да аямады. Ал сендерді баяғыдан- ақ күлге айландырғысы келіп жүр.
II- Жүр: Күн өткен сайын келушілердің саны көбейді. Керейде қол қусырып қарап отырмады, қамдану қажет екенін түсінді.
Жәнібек- біздің руымызда қанымыз да бір. Тағдырымыз ортақ. Міне қолым. Бір өзіңе әр қашан қызмет етуге дайынмын. Еш уақытта саған қарсы қылышымды қынаудан суырып, көтермейін. Кез келген жағдайда көмекке әзірмін және әр қашан арқа сүйеуіңе болады.
I- Жүр: Көп ұзамай Әбілқайыр сұлтандарды аңға шақырып,
сол жерде бәрінің көзін жойғысы келгені жөніндегі хабар Керей мен Жәнібекке де жетеді.
Керей- Тезірек қамдану керек. Бала-шағамыздың ағайындарымыз бен іні қарындастарымыздың өміріне қауіп төніп тұр. Бізді ол саятқа алып шығар болса, қойша буыздайды.
Жәнібек- сенің ойың қандай? Мүмкін сенімді адамдарымызды, шайқасқа
шығармыз.
Керей – Мерт болған сұлтандар әскер жинап шайқасып көрген жоқ па?
Одан не шықты? Бізге қарағанда олардың күші де басым емеспе еді. Әрі қол жинауға уақыттары жеткілікті болды. Ал бізге уақыт тығыз. Әбілқайыр да мұндай мүмкіндікті бере қоймас. Тіпті біз сол адамдарды жинаған күнні өзінде хан жасақтарымен күш теңестіре алмаймыз.
Жәнібек - Олай болса өлсекте ер өлімімен өлерміз
Керей- Былай етуге болмайды. Біз өзіміздің ғана емес, бүкіл жақындарымыздың басын өлімге тігеміз.
Жәнібек- Онда не істеу керек?
Керей- Дала халқында ежелден келе жатқан бір салт бар. Билеушісіне риза болмаған халық шетіне не басқа мемлекетке, әйтеуір ханның қолы жетпеген жаққа көшіп кетеді екен. Сол жерде тыңайп күш жинаған соң мүмкіндік туса, елге қайта оралып, ұнамсыз әміршілерін тақтан тайдырған.
Жәнібек - Айтып тұрғаның көңілге қонады. Кәзіргі жағдайда біз үшін бұл жалғыз жол, бірақ бабадан мұра болып жеткен атамекенімізге қайта оралуымыз керек.
Керей - Иншалла
II- Жүр: Тәуекелге бел байлаған Керей мен Жәнібек бірден іске кіріседі. Олар Өзбек мемлекетінің барлық аймағындағы өздерін қолдамақшы болған рубасыларына хабарлайды. Олар қолма-қол ілесе алатын руларды ертуді жөн көрді. Қалғандары кейін келіп қосылатын болып келісті. Тап қазір қай жақты бетке ұстап, көшерін шешу қажет.
Керей-Әбілқайырдың дұшпаны көп.Қайда барсақ та,бізді құшақ жая қарсы алар. Дегенмен ең дұрысы – Моғолстан, Моғолстан әміршісі қазіргі жағдайы қиын. Оның бізсізде шаруасы толып жатыр. Сондықтан біз онымен еш қиындықсыз келісімге келе алармыз.
-
Жүр: Керей мен Жәнібек көштің бетін Моғолстанға бұрды.
Моғолстан- жетісудың көрікті шұрайлы жерінен Ертіске дейін,
халқы көп Ташкенттен Қашғарға дейін созылып жатқан байтақ ел.
Монғол әміршісі Есен-Бұғаның да дұшпаны көп болды. Басты жауы
өзінің ағасы Жүніс
II- Жүр: Бірнеше күн жүрген елшілер Есен Бұғаның ордасына жақындады.Алдарынан бір топ атты жасақ шықты. Олар елшілерді жан-жақтан қоршап алыпты.
Жасақ:- Кімсіңдер?- Қайда жол тарттыңдар
Ақсақал:- Біз Керей сұлтанның елшілеріміз сендердің әміршілерің, Есен-Бұғаға хат әкелдік. Біздің арамызда Барақ ханның баласы Жәнібек сұлтан бар.
(аттан түскен сарбаздар тізе бүкіп)
-Алдияр
I- Жүр: Қарсы алушылар Жәнібек пен ақсақалдарды аттан түсіріп, құрметті қонақтарға арналған ақ атауға жайғастырды. Моғол Әміршісінің мырзалары мен әңгімелесіп отырып Жәнібек мырзаларға ел шетінде Моғолстанға қоныстанғысы келетін бірнеше рулы өзбектердің тұрғанын жеткізді. Мырзалардың біреуі үйден шығып Есен- Бұға келеді.
Мырза: -Тақсыр, өте маңызды жаңалықтар бар.
Есен- Бұға:- Айт
II- Жүр: уәзір оған Өзбек ұлысындағы бар жайды, сұлтандардың елінен қоныс аударуының себебін түгел баяндап береді.
Есен- Бұға:- Бұл маңызды хабар екен. Әбілқайырдың жаулары күннен күнге көбейіп, Өзбек хандығында жошылықтар бір-бірімен тістесіп жатыр де. Олай болса әзірге ол жақтан бізге келетін қауіп бола қоймас. Ел жұрты Әбілқайырдан безіп жатса, онда билігінің әлсірегені. Дегенмен Жәнібек пен Керей бастаған көштің біздің шекеремызға келуі жақсы емес. Қазір біз олардың елемезге кіруіне тосқауыл қоя алмаймыз. Барлық күшіміз Жүніске қарсы жұмсалуыда.
Мырза уәзір:- Олай болса олар бір-бірімен соғыссын.
Есен- Бұға:- Жақсы ойлап таптың. Бұл мәселені бүгін шешу керек.
II- Жүр: Хан тез арада кеңес құрды. Түні бойы ақылдасып, мырзалар таң ата тарады.
Ертесіне Жәнібек отырған үйге Есен- Бұғаның нөкері кіріп, басын иді де.
Мырза уәзір:- Бүгін біздің әміршіміз сізді қабылдайды.
II- Жүр: Керейдің елшілері моғол әміршісінің ордасына қарай жақындады. Үй ішіне кіріп,төрде отырған Есен- Бұғаға сәлем берді. (Есен- Бұға орнынан тұрды да, кіргендермен амандасып, Жәнібекке жақын келіп,құшақтап қасына отырғызды.) Жәнібек Керейдің хатын берді. Есен- Бұға хатты әбден қарап шығып,хат шысына ұстатты хатшы хатты дауыстап оқып шыққан соң.
.
Есен- Бұға:- Мен сенің әкең Барақ ханды көргенмін. Ол менің әкемме Моғолстанның әміршісі Уайс ханға Әбілхайыр таққа отырған жылы келген болатын. Уайс хан сол жылы қайтыс болды.
Жәнібек: -Иә сол жылы өмірге мен келгенмін және сол жылы менің әкем Барақ ханда өмірмен қоштастырды.
Есен- Бұға:- Жатқан жері жайлы болсын.
Жәнібек:- Әумин!
I- Жүр: Есен- Бұға Өзбек ұлысындағы оқиғаларды, бұлардың көшу жағдайын сұрастыра бастады. Жәнібек барлық жайды толық айтып берді де, өз адамдарына қоныстанатын жер сұрады.
Жәнібек: - Біз Әбілқайырға наразы болған халықты бастап сіздерге жер
сұрап келдік.
Есен- Бұға:- Біз Кереймен және сенімен туыспыз. Шыңғыс хан бабамыз бізге бір-бірімізге көмек көрсетіп жүруді өсиет еткен. Әбілқайыр мен менің ағам Жүніс Құдіреті күшті Алла берген рысқты қанағат етпеді біз олармен бірігіп күресуіміз қажет. Сендерге жеткілікті жер береміз, сендер де бізге Жүніс пен соғысуға көмектесесіңдер.
Жәнібек:- Тәуекел, мұныңыз дұрыс шешім.
II- Жүр: Елшілер келесі күні орданы тастап, қуанышты хабармен Керейге жетеді. Есен- Бұға өзбек – қазақтарға өз иелігі мен Жүніс ханның иелігі арасынан жер бөліп береді. Бұл жерлер Шу өзенінің аңғары. Джуви және Қозыбысы деп аталған. Кейін бұл өңір Қазақия – қазақ елі деген атпен танымыл болды. Әбілқайырдан қашқандар Қазақияны паналап жатты.
Бір күні Керей мен Жәнібек кеңесінде ақсақалдардың біреуі орнынан тұрып.
Ақсақал:- Біз өзімізге баспана, Отан таптық. Мал көбейіп, ел соғысты ұмытып тыныш өмір сүруде. Көршілеріміз қазақияның күшін биледі. Енді, мемлекетіміз нығайған шақта бізге хан керек. Бізді мұнда екі сұлтан бастап келді. Екеуі де Өрыс ханның тұқымы, екеуі де ақылды, адамгершілігі мол, бірақ тақ біреу, сондықтан хан да біреу болуы қажет.
I- жүр: Хан кеңесі дауылдасып кетті. Біреулері қәзіргі жағдайды қолдап,екі хан болса,тіпті жақсы деп жатты.
Біреулері ақсақалдың сөзін қоштады үшіншілері Керейді ұсанса, төртіншілері Жәнібекті ұсынды. Дау қыза бастағанда,Жәнібек орнынан тұрды.
Жәнібек:- Мен Керей ағамнан екі жас кішімін. Ақылы мен даналығы сай қосылған Керей осы таққа лайықты деп ойлаймын. Жол сонікі.
Керей:- Сіздерге, бауырым Жәнібекке рахмет. Хаылқ шешсе, мен елді басқаруға дайынмын. Жәнібек те хан аталып, үнемі қасымда болсын, әрқашан оның пікірімен санасатын боламын. Мен үшін ол бауырдан да артық
II- Жүр: Сұлтанның сөзін естіген ел қуаныштан шулап жатты.
- Айтқаныңыз болсын осылый болсын!- деп айғайлады. Олар жан – жақтан. Олар өздерінің бірінші ханы етіп Керейді сайламақ. Бұл сайлауды тарих өзі жасады. Барлық рулардың өкілдері ақ киізді отырған Керейді бастарынан асыра үш рет көтеріп.
-Хан! Хан! Хан! деп айғайлайды.
I-Жүр Керей қазақ ордасының тұңғыш ханы болып сайланды Керейден
кейін Жәнібек,Бұрындық,Қасым,Мамыш,Тақыр,Хақназар,Тәукел,Есім,
Жәңгір,Тәуке хандар ел биледі
II- Жүр: Заманындағы Тәуке хан ардақты тіл есімдердін ішінен ерекше орын алады. Жәңгір ханның ұлы Тәуке хан тұсында қазақ хандығы саяси жағынан нығайған және бір орталыққа бағынған үлкен мемлекет болды. Тәуке үш жүзге және Қырғыз бен Қарақалпаққа билігін жүргізді. Тәуке ханның билік құрған кезеңі 1680 – 1715 жылдары. Тәуке хан өзіне дейінгі “Қасым ханның қасқа жолы ”, “Хақназардың хақ жолы ”, “Есім ханның ескі жолы ” деп аталған әдет ғұрып нормаларыны сүйене отырып “Жеті жарғысы” аталған заңдар жинағын қабылдаған.
-
Жүр: Жәңгірден соң орнына Тәуке қалды.
Кезінде әз- Тәуке деп атақ алды.
Қәзыбек , Төле, Әйтеке ақылшы боп,
Дейтұғұн ”Жеті жарығы” заң шығарды.
Сахналық көрініс Әз- Тіуке хан және билер.
Қатысушылар.
Тәуке хан – Қазақ ханы Төле би – Ұлы жүздің биі Қазыбек би - Орта жүздің биі Әйтеке би – Кіші жүздің биі Қарақалпақ би Қатаған жайма би.
II- Жүр: Оқиға XVII ғ-дың II жартысында өтеді Күлтөбенің үстінде халық жиылады. Тақ үстінде Тәуке отырады жан – жағында билер мен батырлар жайғасады.
Көрініс “Жеті жарғының ” жаратылысы.
I- Жүр: Ақылы азған әз Тәуке хан бұл дүниеден өтер кезінде “Қазақтың ұраны - бірлік” деп көзін жұмған екен. Иә содан, бері үш ғасыр уақыт өтсе де бұл өсиет әлі де көкейкесті, саяси экономиялық, әлеуметтік рухани мәселелерді шешуде Қазақстанның күн тәртібінде тұрған мәселе.
II- Жүр: Шапса тұлпардың тұяғы сынатын, ұшса сұңқардың қанаты талатын Алтайдан Атырауға дейін созылған қазақ даласының территориялық тұтастығы мен тәуелсіздігі үшін жан аямай тер төгіп, қасық қаны қалғанша ішкі сепаратистік әрекеттер мен сыртқы шапқыншылыққа тойтарыс бере білген данышпан бабамыз әз Тәукенің, қазақ халқына сіңірген еңбегі, атқарған қызметі өлшеусіз.
I- Жүр: Қазақ жұрты жаратылысынан шешендік өнерге бейім халық. Би , шешендер даулы мәселені төрт- ақ ауыз сөзбен шешкен. Ертедегі бір би осы күнге бірнеше соттың, прокурор мен полицияның қызметін атқарған. “Ал халық, бұған не дейсіңдер, ризамысыңдар”- деп көпшілікпен мақұлдасқан.
II- Жүр: Төле би, ер Қазыбек , тілді Әйтеке
Асқар тау - Қазығұрттай биік еді
Бір күні, бірі туған айдай болып,
Заманға сәйкесімен келген еді.
II- Жүр: Жерімді гүлдендірген аңыз өткен,
Данышпан даналары аңыз еткен.
Үш жүздің басын қосып біріктірген
Төле би, Әйтеке мен Қазібектер.
I- Жүр: Жалғанда ойлап тұрсаң бірлік керек
Бірлікті ойлаған соң тірлік керек
Ағайынға ала көз бола қалсаң
Аузыңнан нәсибеңді біреу жемек.
Сахнада үш би.
Төле би:
Қазыбек би:
Әйтеке би:
Төле би :
Қазыбек би:
Әйтеке би:
II- Жүр: “Жауынменен жер көгерер, Батаменен ел көгерер” демекші киелі ауыз билерімізден бата сұрасақ.
Төле би:
Қазибек би:
Әйтеке би:
Қорытынды: Міне Керей мен Жәнібек хан құрған Қазақ хандығының жалғасы – бүгінгі қазақ елі XX ғасырдың соңында мәнгілік арманына жетті. Мойны бұғаудан босады. Біз тәуелсіз ел болдық деп мінберден сөйлеп биік – биік тұғырдан көріндік.Қазақ хандығының 550 жылдық тойыны атап өтілуі де халқымыздың Егеменді, Тәуелсіз “Мәнгілік ел” болғанымызды дәлелдейді.
Учительница русского языка Шахайдарова Садокат Рахатдиловна
Общая средняя школа имени «Улыкбека»
Учительница русского языка и литературы
Шахайдарова Садокат рахатдиловна
5в-класс
Тема урока: Приставка и предлог.
Цели урока:
1.обобщить и систематизировать пройденный материал по темам: «Части слова Корень», «Приставка», «Суффикс»
2.Сформировать способность выделять в слове корень, приставку,суффикс,подбирать однокоренные слова,различать приставки и предлоги.
3.Развивать умение работать в паре,группе,самостоятельно по заданному алгоритму.
Развивать навыки самоконтроля,оценивание и самооценки.
Оборудование: таблица, карточки, сюжетная картина,интерактивная доска.
Межпредметная связь: казахский,английский,узбекский.
Планируемые результаты : ученик оценивает и понимает чувства и поступки других; применит знания в совместной учебной деятельности.Ученик принимает и сохраняет учебную задачу,осуществляет поиск необходимой информации,научится слушать и слышать одноклассников.Ученик учится формулировать тему и главную мысль темы, находить средства выразительности,отвечать на вопросы и задавать вопросы по содержанию.
Ход урока:
-
Организационный момент
Я дарю улыбку всем вам.А вы поделитесь своими улыбками друг с другом, с нашими гостями
II. Проверка домашнего задания.
I-тур
.Фронтальный опрос правила.
1.Что такое приставка?
2.Что такое предлог?
3.Можно ли приставку отделять от корня?
4.Что такое корень слова?
5.Что такое суффикс?
6.Что такое окончание?
7.Что такое имя существительное?
8.Какие слова называются однокоренными?
9.Что такое основа и окончание?
10.Что такое разделительный твердый знак?
II-тур
а) Кто бы нам узнать помог, где приставка, где предлог?
(за) горой (с) кресла шарф
( по) бежать (с) тащил щенок
(под)сосной (по)волок
(за) кричать (за) уголок.
(на) горе (по) трепал
(об) судить (со) всех сторон.
(во) дворе и (по) мчался
(из) учить (на) балкон
III-тур
Запишите однокоренные слова в 2 столбика
Лист, хвостик, хвостатый, листочек, хвост,листопад.
Назовите лишнее слово:
А)Домашный, дом, домино,домовой
Б)Водить,водица,водяной,вода.
В)Говор,разговор,воришка,говорит.
Подберите однокоренные слова:
А)дым-дымит,дымок,дымовой.
Б)холод-холодить,холодок,холодный.
В)свет-светить.светик.светавой.
Г)лень-лениться, лентяй, ленивый.
IV-тур
Раскрой скобки
Мой весёлый звонкий мяч (Под)катился (под) ворота
Ты куда помчался вскачь? (До)бежал (до)поворота
(По)катился (в) огород Там (по)пал (под) колесо
(До)катился (до) ворот, Лопнул, хлопнул ,вот и всё
V-тур
Выбери букву, которую ты напишешь в предлоге и приставке
Докопал до дна колодца.Пошёл по алее парка.
Выполни по образцу:
Внёс в большой дом, вбежал в спортивный зал, встроил в свободную стену
Спишите , раскрывая скобки.
Хорошее слова до сердца доведёт.Доводи дело до конца.
VI. Физминутка «Солнышко лучистое»
VII-тур Игра «Новогодные вопросы »
VIII-тур
Со словами голова,уши,нос,глаза,руки, ноги,хвост, образуй новые слова исползуя суффиксы –ок,-ик,-онк,-чик,-ушк,
Головушка,ушки,носик,глазоньки,ручёньки,ножки,хвостик.
Составь словосочетание со словами голова,уши,нос,глаза,руки,ноги,хвост.
Образуй новые слова используя суффиксы –ок,-ик,--онок,-чик,-ушк.
Светленкая головушка,чуткие ушки,маленький носик,добренькие глазонки,нежные ручёнки, быстрые ножки,пушистый хвостик.
IX.Рефлексия
Каждый ученик наклеивает смайлики с разными выражениями лица.
Улыбающий смайлик означает что урок был очень хорошим, не очень улыбающий смайлик означает что урок был средним, а недоволный смайлик означает что урок был неинтересным.
Слово учителя: во учителя: Наш урок мне бы хотелось бы закончить
рецептом «Счастье»
Вслушайтесь в эти слова:
Возьмите чашу терпения, налейте туда полное сердце любви, бросьте две пригоршни щедрости, плесните туда же юмора, посыпьте добротой, добавьте как можно больше веры и всё это перемешайте. Потом намажете всё это на кусочек вашей юной жизни и предлагайте всем, кого встретите на своём пути.
X. Задание на дом.
Выучить пословицы и поговорки в которых есть приставки и предлоги.